Postoji li neorganska hrana?

Dr Miroslav Milosavljević, profesor univerziteta u svojoj knjizi Sveske, u odeljku: Lament nad srpskim jezikom i još nešto, pored ostalog, piše:

„Već više godina kada čujem dve reči, meni se neki živac uzbuni. Te dve reči su: Organska hrana. Zalagati se za naziv proizvodnja organske hrane, tolika je besmislica kao kada bi govorili o proizvodnju belog mleka, jer je svako mleko belo, a svaka hrana organska. Ne postoji neorganska hrana… Postoji Organska hemija, ali postoji i Neorganska hemija, ali neorganska hrana ne postoji… Naziv organska se toliko proširio u svakodnevnom govoru da neke razgovore čini smešnim, da ne kažem, žalosnim. Slušao sam razgovor dvojice edukovanih poljoprivrednih biznismena, u kome prvi kaže: odlučio sam da posadim organsku šljivu, a drugi: ja sam se opredelio da proizvodim organska jaja.“
„Javljaju se i obmane i neznanje. Vinar iz Istre na TV-u saopštava da mu je proizvodnja grožđa i vina apsolutno ekološka, odnosno organska – ne koristi nikakve hemikalije. Jedino koristi sumpor i bakar. Zar sumpor i bakarna jedinjenja nisu hemikalije? A kakva je tek hipokrizija u programima TV-emisija za selo!?. U prvom delu emisije se hvali i preporučuje organska proizvodnja hrane, a u drugom svesrdno preporučuje korišćenje pesticida – proizvoda poznatih svetskih firmi.“
„Ja sam još pre 20 godina govorio da i naziv eko-proizvodnja nije logičan, jer svaki organizam – od kvasca do krave i suncokreta, ima svoju ekologiju. Ekologiju živih bića koje čovek koristi u proizvodnji životnih namirnica, čovek može menjati ali je ne može isključiti. Da je više logike u izražavanju i poštenja u delanju, imperativ bi glasio; proizvesti što zdraviju hranu, ali hranu za sve. Bez upotrebe mineralnih đubriva i nekih pesticida, to danas nije moguće. Pre više godina jedan moj kolega je rekao: Najzdravija hrana se proizvodi u Centralnoj Africi – ali se tamo umire od gladi.“
„Poziv za potiskivanje naziva organska hrana, sada je čista iluzija. Teško mi je da to prihvatim – ali tako je! To je postalo moda, a za modu postoji novokomponovana izreka: Modu treba slediti ili napustiti zemlju. Meni ostaje uteha: Dix et salvavi animam meam! – Rekoh i spasih dušu svoju!“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here